Skip to main content
BlogHistoriaPolityka

Przełomowy rok 2015

By 20 marca 201521 września, 2020Brak komentarzy

Od odzyskania niepodległości w 1989 roku, po zmianie wielu rządów i prezydentów , Polska nie stała jednak przed tak trudnym zadaniem jak w obecnym roku. Po 7 latach rządów Platformy Obywatelskiej kraj jest w opłakanym stanie . Niezależnie od tego jakie kto ma preferencje polityczne , czy jest biedny czy bogaty , musi przyznać ze codzienność z jaką się stykamy jest daleka od ideału . Służba zdrowia jest uznawana za jedną z najgorszych w całej Unii Europejskiej , emigracja z Polski przybiera na sile z miesiąca na miesiąc, przedsiębiorcy są niszczeni przez niejasne przepisy i biurokracje , majątek narodowy jest rozsprzedawany w straszliwym tempie ,a jałowe spory polityczne bardziej przypominają cyrk niż poważna debatę . Można by powiedzieć że teraz albo nigdy , że jak teraz nie wybierzemy mądrze to za rok może być już za późno.

Pierwsze w kolejności wybory odbędą się 10 maja i będą to wybory prezydenckie. Wybory te będą o tyle ciekawe że jeżeli każdy z kandydatów na kandydatów uzbiera wymagane 100 tysięcy podpisów to będziemy mogli wybrać z pełnego wachlarza osobistości , od niemalże egzotycznych kandydatów takich jak Anna Grodzka czy Waldemar Deska , po „starych wyjadaczy” takich jak obecny prezydent Bronisław Komorowski. Cztery główne partie (PO , PiS , SLD , PSL  ) wystawiły kandydatów którzy nie są liderami owych ugrupowań , co według niektórych komentatorów sceny politycznej może oznaczać brak pełnej niezależności po ewentualnym wyborze  na stanowisko Prezydenta RP . Przez ostatnie lata obywatele mogli się przekonać że jakikolwiek wybór spośród tych partii nic nie zmienia , a na pewno nie zmienia na lepsze.

Zarówno wybory prezydenckie jak i późniejsze parlamentarne mogą być ogromną szansą dla kandydatów  partii antysystemowych . W ostatnich dniach dobiegła nas wiadomość że Janusz Korwin – Mikke zdołał zebrać wymagane 100 tys. podpisów i będzie mógł wystartować już jako oficjalny kandydat partii KORWiN. Znacznie gorzej prezentują się kandydaci partii lewicowych , bo o ile możemy być pewni że pani Magdalena Ogórek  bez większego wysiłku uzbiera wymagane podpisy , to Anna Grodzka ( Partia Zieloni ) , Iwona Piątek  ( Partia Kobiet )  czy Wanda Nowicka ( Unia Pracy ) , raczej wymaganych podpisów nie zdobędą. Celowo nie wspomniałem o Januszu Palikocie ( Twój Ruch ) który po porażkach w Sejmie ,nie jest w stanie stanowić realnego zagrożenia dla któregokolwiek z faworytów.

Jednak prawdziwym sprawdzianem dla polskiego społeczeństwa będą wybory parlamentarne w 2015 roku . Dopiero wtedy będziemy mogli wygrać realny kurs rozwoju naszego kraju. Jednak będzie to wybór bardzo trudny. Osobiście bardzo dziwię się współobywatelom którzy nadal chcą głosować na PO , bo jeżeli ponownie wgrają wybory z całą pewnością nie będziemy mogli mieć nadziei że coś się poprawi . Pani premier Kopacz całkowicie nie radząca sobie z problemami z którymi zostawił ja Donald Tusk ( najsłynniejszy polski emigrant ) nie będzie w stanie poprowadzić rządu przez kolejną kadencję . Minister spraw zagranicznych ( moim zdaniem najgorszy w najnowszej historii Polski ) Grzegorz Schetyna nie nadaje się na posła a co dopiero na szefa jednego z najważniejszych resortów . Ewentualna wygrana Prawa i Sprawiedliwości również nie rozwiązuje  jakiegokolwiek z problemów Polski , a nawet je pogłębia. Nieciekawa reputacja tej partii poza granicami kraju nie stwarza perspektyw na uczestnictwo Polski w podejmowaniu decyzji na najwyższym szczeblu międzynarodowym. Również perspektywa stworzenia koalicji w parlamencie wydaje się znikoma . PSL i SLD mające od wielu lat problem z wygrywaniem wyborów , nie stwarzają realnego zagrożenia dla POPISU . I tu znowu pojawiają się partie które jeszcze bytu w Sejmie i Senacie nie zaznały , może nareszcie któraś z nich wejdzie do parlamentu i namiesza w skostniałym i niewydolnym systemie politycznym Polski .

Wiadomo że każdy chciałby żyć w spokojnym i dostatnim kraju w którym nie ma kosmicznych kolejek do lekarza , w którym mógłby założyć swobodnie firmę nie musząc odprowadzać ogromnych składek na ZUS , w którym płaci się niskie podatki i ma możliwość rozwoju osobistego . Ale na to wszystko trzeba zapracować , trzeba wziąć się w garść i wybrać tych którzy będą godnie i uczciwie reprezentować nasz naród . Czas odsunąć na bok „ułanów” którzy przez zbędne machanie szablą narażają Polskę na zagrożenie wojną ,a nawet śmieszność na arenie międzynarodowej. Trzeba pamiętać że wczoraj to już historia a o jutrze decyduje się dzisiaj.

Michał Chrisowergis